החיים בקרוואן - שאלות נפוצות

אם הגעתם לדף הזה יכול להיות שזה בגלל ששאלתם אותי שאלות שקצת נמאס לי לענות עליהן. אל תעלבו, זה לא אישי, אתם פשוט לא הראשונים (או השניים או ה-102) ששואלים.

לקרוואן שלי קוראים גם כן דלעת. בהשראת הבלוג, הכרכרה של סינדרלה וספר הילדים 'הדלעת המופלאה'

ש: איפה את חונה בדרך כלל?
ת: אין בדרך כלל. כמעט תמיד בטבע, לעתים רחוקות בתוך ישובים קטנים, וממש במקרים יוצאי דופן בתוך ערים. בקיץ אני חונה בהרים גבוהים ומאווררים ובחורף יש לי יותר אופציות כי נעים יותר ופחות חוליגנים מסתובבים בשטח בלילות.

ש: למה את עושה את זה?
ת: חשוב לי להבהיר שזה לא במקום בית, כי כשהיה לי בית בקושי הייתי נמצאת בו. זה במקום סוברו טנדר עם תיק בארגז, שזה מה שהיה לי קודם. עד עכשיו לפעמים אני מוצאת את עצמי יושבת להרהר בקבינה (תא הנהג) כי אני שוכחת שיש לי בית מאחורי והתרגלתי לעצור ככה במקומות ולחשוב לאן לנסוע. מה שקרה זה שעברתי דירות בתדירות מאד גבוהה, והייתי נמצאת בבית בערך יום-יומיים בשבוע. לא מצאתי שום מקום שרציתי או הייתה לי סיבה להשאר בו. העבודה והחברים שלי מפוזרים ברחבי הארץ.

ש: מאיפה יש לך חשמל ומים?
ת: חשמל - 3 מצברים שמחוברים הן למצבר המנוע והן לפנלים סולרים (כרגע של 235 וואט סה"כ), מספיק לי למחשב+ראוטר, מקרר, משאבת מים, תאורת לדים מגוונת ומאוורר כשצריך. כל המערכת היא 12 וולט, ויש לי ממיר ל-220 וולט למכשירים עד 500 וואט.
מים - מיכל מפח מגולוון של כ-160 ליטר שנמצא מתחת למיטה (מספיק לכ-4 מקלחות ענייניות + שטיפת כלים שתייה ובישולים) אותו אני ממלאת בחצרות של חברים ומשפחה, בתחנות דלק וכדומה. כאמור המים מסופקים למערכת באמצעות משאבה (14 ליטר), ויש גם מחמם מים על גז שמספק מים לוהטים למקלחת בן רגע.

ש: מקלחת???
ת: כמובן. המקלחת הטובה ביותר בעולם. ראש המקלחת נמצא בתקרה באמצע החלל הפנימי, וכשאני מתרחצת אני פורשת יריעה גדולה אטומה עם צינור ניקוז שנכנס לחור ניקוז ברצפה ומגביהה את הקצוות עם נעליים ובגדים מלוכלכים. המים לא מרטיבים את כל הקרוון כי זה מאד מרווח והם לא מגיעים עד למיטה/שולחן. המקרר קצת נרטב, אבל עד כמה שהבנתי ממנו הוא בסדר עם זה.

ש: מי התקין לך את כל זה?
ת: אני!!! עם עזרתם הרבה של יונתן ושלמה (יונתן הוא חבר יקר וקרוואניסט ותיק שיש לו בלוג תמונות מהממות מחיי הנדודים וכן דף לקרוואן שלו שנקרא תכלס, ושלמה הוא אחיו הקטן)

ש: ומה עם שירותים?
ת: כל היער עומד לרשותי. אם המצב מורכב- למשל יש אנשים בסביבה ואין שיח אחד לרפואה, או אם יורד גשם זלעפות בחוץ - אני משתמשת ב'פיפיה' שהיא משפך גדול שמשמש כסיר לילה ומתנקז לחור ניקוז ברצפה. אחר כך שוטפת עם מים ומחזירה את המכסה לחור ושלום על ישראל. יש לי תכנית להוסיף שירותי קומפוסט בהמשך.

ש: איך יש לך אינטרנט?
ת: ראוטר סלולרי, וכשהוא עושה בעיות אז דרך הסמרטפון.

ש: וזה לא מפחיד?
ת: לא יותר מללכת ברחוב בדרום ת"א בלילה. למעשה, הרבה הרבה פחות.

ש: צריך רשיון ג'?
ת: על הרכב שלי (פיאט דוקטו ארוך גבוה, המומלץ ביותר לבניית קרוואנים) למי שעשה רשיון עד 2008 מספיק ב', מי שעשה אחרי זה צריך ג'.

ש: כמה זה עולה?
ת: די הרבה, ודי קשה לחשב. בהערכה גסה ~ 250K ש"ח. בנוסף לרכב עצמו, לכל המערכות המיוחדות, הכלים, העץ וחומרי העבודה - ההערכה כוללת גם זמן עבודה, דלק שהלך על להסתובב בין חנויות ולחפש חלקים מתאימים, ומלא שווארמה עגל. חשוב כשמתכוננים לבניה לא להשמיט את הדברים האלה כי אח"כ לא מבינים לאן הלך הכסף. אם לדוגמא פורשים את זה על 5 שנים זה בערך 4100 לחודש, וזה כולל רכב (רק קניה לא אחזקה), ואין יותר חשבונות, ואין בעל בית, ובכלל החיים דבש.

ש: ומה עם זוגיות?
ת: די כבר סבתא! [וברצינות: לדעתי זה יתרון שיש אפשרות למרחב פרטי גם אם חיים ביחד, וגם שיש אפשרות לקחת צימר בכל רגע לכל מקום בארץ. כרגע נהנית מהחופש והעצמאות, ופנויה להצעות מעניינות.]

2 תגובות:

  1. תודה על הבלוג. שאלה: איך את מתחברת לאינטרנט?

    השבמחק
    תשובות
    1. תודה לך :) ראוטר סלולרי. (הוספתי גם בתוכן הפוסט)

      מחק